אלופציה אראטה
מה זה 
אלופציה אראטה Alopecia Areata?

אלופציה אראטה Alopecia areata,  היא הצורה הנפוצה ביותר לאובדן שיער והיא מאופיינת על ידי דפוסי השיער המגושמים שהיא יוצרת. השפעותיו תלויות בחומרת המצב או בסיבתו. למרבה הצער, אין תשובה ברורה מה גורם לאלופציה באזור, מכיוון שזה קשור לאינספור מחלות ומצבים שונים.

יש לכך שני הסברים ידועים: זה יכול להיגרם על ידי נטייה תורשתית או שזה יכול להיגרם כתוצאה מהפרעה אוטואימונית בה המערכת החיסונית מזהה לא נכון את זקיקי השיער הבריאים כתאים מזיקים בגוף ותוקפת אותם ישירות.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אלופציה אראטה Alopecia areata וכמה גרסאות קטנות גם כן.

שלושה סוגים נפוצים של Alopecia Areata
Alopecia areata על כל צורותיו השונות יכול להופיע על כל חלק בגוף בו השיער צומח. שלושת הסוגים של alopecia areata הנפוצים ביותר הם alopecia areata מתמשך, alopecia universalis ו- alopecia totalis.

אלופציה אזורית מתמדת
סוג זה של אלופציה אראטה Alopecia areata מזוהה על ידי המראה המטופח שלו, וכמו כל הווריאציות של אלופציה אראטה Alopecia areata, הוא יכול להופיע בכל מקום בגוף. עם זאת, נקודת ההתחלה הנפוצה ביותר היא הקרקפת. אלופציה אזורית מתמדת בדרך כלל מבודדת לאזורים ספציפיים מאוד או לכתמי עור בהם זקיקי השיער כבר לא מסוגלים לייצר קווצות שיער חדשות. הטלאים נוטים להיות עגולים או בצורת אליפסה ויכולים להיות טלאי אחד או מרובים באותה הסביבה. תלוי בסיבה הגורמת למצב זה, הוא יכול להתפשט לאזורים אחרים ולהיות קבוע או להישאר זמני.

Alopecia Universalis
בדיוק כמו שהשם מרמז, alopecia universalis כרוך בנשירת שיער מוחלטת הדרגתית של הגוף. זה מתחיל על הקרקפת ובסופו של דבר מתפשט לפנים ולשאר הגוף.

אלופציה טוטאליס
Alopecia totalis שונה במקצת מ- alopecia universalis בכך שהוא גורם לנשירת שיער מוחלטת בקרקפת בלבד. עם זאת, זה יכול להוביל לאלופציה אוניברסליזציה אם היא אינה מותאמת ולא מטופלת.כיצד אדע שאני סובל מאלופסיה אראטה?

בדרך כלל החולה, בן משפחה או הספר מבחינים באזור חסר השיער באופן מקרי. בעוד שלעיתים לחסר השיער מתלווה תחושת עקצוץ, שריפה או כאב, ברוב המקרים אין כל תסמינים נוספים מלבד איבוד השיער. לעיתים צבע העור באזור חסר השיער הוא מעט אדמומי, אך בדרך כלל אינו שונה משאר הקרקפת. בערך בכ- 10% מחולי אלופציה אראטה יש גם מעורבות של הציפורניים, כאשר הממצא השכיח ביותר הינו הופעה של שקערוריות קטנות על גבי הציפורן. כאמור, ברוב המקרים האזורים חסרי השיער ממוקמים לאזור מתוחם וקטן בקרקפת, אך המחלה יכולה לתקוף כל אזור עם שיער בגוף, כאשר הזקן והגבות מעורבים לעיתים קרובות יותר משאר המקומות. מעורבות של כלל הקרקפת (אלופציה טוטליס) או של כלל הגוף (אלופציה אוניברסליס) היא נדירה.

בחלק מהמקרים, המחלה "פוסחת" על שיער לבן, וגורמת לנשירה רק של שיער עם פיגמנט. תופעה זו עומדת מאחורי הביטוי "שיערו הלבין בן לילה", כאשר יש נשירה מהירה של השערות בעלות הפיגמנט בלבד, המותירות רק שיערות לבנות על גבי העור.


מי בסיכון מוגבר לחלות במחלה?

אין הבדל בשכיחות המחלה בקרב גברים או נשים, ואין קשר למוצא אתני. עם זאת, יש סיכון מוגבר בקרב בני משפחה של חולי אלופציה אראטה לפתח את המחלה. מהלך קשה יותר של המחלה ניתן לראות לעיתים בחולים שיש להם מעורבות של אזור הקרקפת האחורית, הופעה של המחלה בגיל צעיר, כאשר ישנם גם שינויים בציפורניים ובחולים שסובלים בנוסף מאטופיק דרמטיטיס ("אסטמה של העור").

ההיבט הרגשי-נפשי-חברתי


בשונה מאוד ממהלך התקרחות "רגילה" הקרחות הן בצורת "חורים" חסרי שיער בראש, עם מהלך מתון של צמיחה ונשירה לסירוגין. לפעמים מהלך ההתקרחות הוא מהיר מאד, בסדר גודל של ימים ושבועות. לעיתים המחלה היא כרונית, ולאור כך ההתמודדות עם המחלה עלולה להמשך זמן רב מאוד. אם נוסיף על כך את המוסכמות החברתיות המקובלות שרואות בשיער מרכיב של היופי וסימן לבריאות ולנעורים, נבין שלמחלה יש השפעה מידית על ההרגשה של החולים והשתלבותם החברתית.

לכן, החזית המרכזית של ההתמודדות עם המחלה היא החזית הרגשית-נפשית-חברתית, הן ברמה האישית של החולה והן במעגלים הקרובים (משפחה וחברים) והמעגלים החברתיים הרחבים (קהילה, עבודה, בית-ספר). להתמודדות הרגשית-נפשית-חברתית יש השפעה קריטית על איכות החיים של החולים. יתר על כן, בחלק מהחולים איבוד השיער גורם לפגיעה נפשית ופסיכולוגית קשה והם עלולים לפתח תחושות דיכאון או חרדה, עד כדי פגיעה בלימודים או בתפקוד בעבודה או בחיי החברה. במקרים אלה, יתכן ויהיה צורך בטיפול נפשי, אם על ידי קבוצות תמיכה או על ידי טיפול באמצעות בעלי מקצוע (פסיכולוג / פסיכיאטר).ניתן להשתמש במיקרו-פיגמנטציה של הקרקפת במגוון דרכים,

מה שמרחיב מאוד את אפשרויות הטיפול הקוסמטי עבור אלופציה אראטה Alopecia Areata וסוגים אחרים של נשירת שיער באלופציההדמיית שיער בשיטת מיקרופיגמנטציה כטיפול באובדן שיער באלופציה אראטה
קל להבין מדוע הדמיית שיער בשיטת  מיקרופיגמנטציה הפכה לאופציה פופולרית באמת עבור אלו הסובלים מאלופציה. כמו מערכת שיער, היא עוקפת כל טיפול בתסמינים ובעצם מכסה אותם. בהתחשב בעובדה שטיפול הדמיית שיער בשיטת מיקרופיגמנטציה הוא קבוע ונטול תחזוקה יחסית למעט גילוח ולחות, הוא מתייצב היטב כנגד זריקות סטרואידים קבועות וטיפולים אחרים, ובהחלט קל יותר לחיות איתם מאשר פאה ויחידות שיער למיניהם.
לקבלת פרטים נוספים, אנא התקשר אלינו לטלפון מספר 8937* או השאיר פרטים בדף צור קשר ונחזור אליך.
בניית אתרים 2all